Téma Bezpráví je téma, které v posledních letech upoutalo pozornost mnoha lidí. Ať už kvůli své relevanci v dnešní společnosti, jejímu dopadu na každodenní život nebo důležitosti v profesní oblasti, Bezpráví je tématem, které nenechává nikoho lhostejným. V průběhu historie byl Bezpráví pro mnohé zdrojem diskusí, studií a inspirace a i dnes je předmětem zájmu. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty Bezpráví, analyzujeme jeho důležitost, důsledky a vliv na různé aspekty života.
Bezpráví je označení pro křivdu, nespravedlnost nebo příkoří.[1] Obvykle se tak označuje systémové příkoří spočívající v tom, že mocenský systém (zejména stát) buď sám aktivně porušuje lidská práva nebo nezajišťuje účinně jejich ochranu.
Viktor Knapp ve své Teorii práva[2] uvádí, že bezpráví je zpravidla chápáno subjektivně (někomu se děje), přičemž právní jazyk se bez pojmu bezpráví obejde. Knapp rozlišuje tři významy tohoto slova:
Tento výraz může být používán v souvislosti s komunistickými a nacistickými totalitními režimy.
Za bezpráví je například označováno, pokud jsou lidé z bezpečnostních důvodů svévolně zatýkáni a nemají přitom přístup k řádné soudní obhajobě, nebo systémové mučení a vydírání lidí, jehož účelem je získat doznání nebo informace, odstraňování a zadržování lidí kritizujících vládnoucí režim atd.[3] Tyto postupy byly vytýkány například Saúdské Arábii, která je používala v rámci boje proti terorismu po 11. září 2001,[3] nebo Spojeným státům americkým zejména kvůli praktikám na kubánské základně Guantánamo.
Zadržování množství osob bez soudního rozhodnutí, útlak ochránců lidských práv (například ve vztahu k nuceným potratům nadpočetných dětí, nucenému vystěhování obyvatelstva z oblasti konání olympijských her, nadužívání a zneužívání trestu smrti atd.) a porušování svobody médií (včetně rozsáhlé cenzury internetu) byly rovněž vytýkány Číně.[4]
Program Příběhy bezpráví, který pro školní výuku připravuje společnost Člověk v tísni, soustředí svou pozornost na období komunistické vlády v Československu, například znárodnění, činnost SNB, politické vězně atd.[5]