Berta Savojská

V dnešním světě je Berta Savojská téma, které je čím dál aktuálnější. Ať už v osobní, profesní nebo sociální sféře, Berta Savojská je tak či onak přítomen v každodenním životě lidí. Jak technologie postupuje a společnost se vyvíjí, Berta Savojská se stává bodem zájmu, abychom lépe porozuměli světu kolem nás. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty související s Berta Savojská, analyzujeme jeho dopad v různých oblastech a nabídneme širší pohled na toto dnes tak časté téma.

Berta Savojská
Portrét
Narození21. září 1051
Úmrtí27. prosince 1087 (ve věku 36 let)
Mohuč
PohřbenaKatedrála Panny Marie a svatého Štěpána ve Špýru
PotomciAnežka z Waiblingenu, Konrád Francký a Jindřich V. Sálský
OtecOta I. Savojský
MatkaAdéla ze Susy
PříbuzníAmadeus II. Savojský[1], Petr I. Savojský[1], Adéla Savojská[1] a Ota Savojský[1] (sourozenci)
Fridrich II. Švábský[2], Konrád III. Štaufský[2], Leopold IV. Babenberský, Jindřich II. Babenberský, Anežka Babenberská, Ota z Freisingu[3], Judita Babenberská[2], Gertruda Babenberská, Richilda Štaufská, Konrád II. Babenberský[3], Berta z Bollu, Vojtěch II. Babenberský[3], Luitgard of Elchingen-Ravenstein[3], Heilika Štaufská, Bertha of Austria a Elisabeth von Österreich (vnoučata)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Berta Savojská (21. září 105127. prosince 1087), také zvaná Berta Turínská, byla jako první manželka císaře Jindřicha IV. od roku 1066 německou královnou a od roku 1084 do roku 1087 císařovnou Svaté říše římské.

Život

Berta byla dcerou Oty I. Savojského a jeho manželky Adély. S Jindřichem byla zasnoubena již v dětském věku, 25. prosince 1055 v Curychu, ještě za života jeho otce Jindřicha III. Svatba se odehrála 13. července 1066 v Treburu. Podle saského kronikáře Bruna byla Berta půvabná ušlechtilá žena, ale Jindřich k ní žádné city nechoval, protože svatba neproběhla z jeho svobodné vůle. Vedle své manželky prý měl dvě nebo tři konkubíny a i tak si nechal do své ložnice vodit další dívky a ženy. Svou manželku prý nevídal více, než bylo nezbytně nutné.

V roce 1069 Jindřich zahájil proceduru rozvodu. Důvod, který uvedl, byl na tu dobu nezvykle upřímný.

Král veřejně (před pány) prohlásil, že vztah s jeho manželkou nebyl dobrý; po dlouhou dobu ostatní klamal, ale nyní to už dělat nechce. Nemůže ji obvinit z ničeho, co by rozvod ospravedlnilo, ale už není schopen dále snášet manželský svazek s ní. Požádal pány, aby ho zprostili manželského závazku uzavřeného pod špatným znamením… aby tak mohla být otevřena cesta ke šťastnějšímu manželství. Nikdo nevznesl námitku a on pak přísahal, že je taková, jak ji obdržel, neposkvrněná a s nedotčeným panenstvím…
— Bruno z Merseburgu

Papež Alexandr II. rozvod zamítl a Jindřich se pak očividně podřídil svému osudu. Jeho první dcera se narodila rok po jeho pokusu o rozvod. Berta rovněž manžela doprovázala na jeho nebezpečné cestě do Canossy a vzala s sebou i tříletého syna Konráda. Společně s manželem byla mezi 25. a 28. lednem 1077 v ledové vodě před hradními zdmi, když se tak Jindřich snažil dosáhnout řešení svého sporu s papežem. Po Jindřichově boku také byla 31. března 1084 korunována císařovnou. Zemřela 27. prosince 1087 v Mohuči.

Potomci

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Bertha of Savoy na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

Německá královna
Předchůdce:
Anežka z Poitou
10661084
Berta Savojská
Nástupce:
Konstancie Sicilská
Římská císařovna
Předchůdce:
Anežka z Poitou
10841087
Berta Savojská
Nástupce:
Adéla Kyjevská
  1. a b c d Dostupné online.
  2. a b c Kindred Britain.
  3. a b c d Darryl Roger Lundy: The Peerage.