Basmati

Dnes je Basmati téma, které nabylo na významu v různých oblastech. Ať už v politice, vzdělávání, technologii nebo v každodenním životě lidí, Basmati dokázal upoutat pozornost a vyvolat diskusi. Jeho dopad byl přítomen v různých dobách, od jeho vzniku až po současnost, a hrál zásadní roli ve společnosti. V tomto článku se podíváme na dopad Basmati a na to, jak formoval náš dnešní svět, a také na jeho potenciál ovlivnit budoucnost.

Basmati
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Basmati (hindsky बासमती, vysl. "básmatí", doslova „voňavá“), v odborných textech též Básmatí[1][2] je druh dlouhozrnné rýže, pěstované na jižních svazích Himálají v Indii a Pákistánu.[3] Rýžová pole leží hlavně v Paňdžábu a jsou zavlažována vodou z tajících ledovců.[3] Američané se pokoušeli vypěstovat vlastní basmati [zdroj?], ale mezinárodní soud určil, že tento název mohou používat pouze místní pěstitelé [zdroj?]. Basmati proto bývá nazýváno „indické šampaňské“. Basmati se skladuje dva roky, aby se zbavila veškeré vody. Uvařená rýže je proto sypká a má jemnou oříškovou vůni, způsobenou heterocyklickým ketonem 2-acetyl-1-pyrrolinem. Rýže basmati obsahuje minimum cukru a lepku, takže je vhodná pro dietní stravu.

Reference

  1. FREJ, David. Ájurvédské recepty pro zdraví. Praha: Eminent, 2010. ISBN 978-80-7281-402-2. S. 27, 106. 
  2. HUDEC, Tomáš. Indo-pákistánská komunita v Praze: sociologická studie . Praha: Fakulta humanitních studií, Univerzita Karlova, 2007 . S. 56, 61. Dostupné online. 
  3. a b ČEPELÍKOVÁ, Kateřina. 6 druhů rýže: V čem se liší jasmínová a basmati? Která lepí a která se sype?. Vitalia.cz . Internet Info, 2018-03-16 . Dostupné online. 

Externí odkazy