V dnešním světě se Asfaltový beton stal tématem velkého zájmu mnoha lidí. Ať už kvůli své relevanci ve společnosti, jejímu dopadu na každodenní život nebo historickému významu, Asfaltový beton upoutal pozornost jednotlivců všech věkových kategorií a prostředí. Od svého vzniku je Asfaltový beton předmětem debat, studií a analýz, které generují velké množství výzkumů a názorů, které se snaží pochopit jeho důležitost a dopad v různých kontextech. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty Asfaltový beton, od jeho vzniku až po jeho současný vliv, s cílem poskytnout komplexní pohled na toto dnes tak aktuální téma.
Asfaltový beton či asfaltobeton je materiál a druh betonu využívaný při stavbě silničních vozovek. Jedná se o směs, která je složena z asfaltu a kameniva. Na rozdíl od obalovaného kameniva má mezery mezi částicemi kameniva plně vyplněny pojivem (asfaltem).
Poznámka: Správné označení skupiny těchto betonů je Živičné betony. Termín asfaltové betony je pouze úzké specifikum.
Typy asfaltových směsí stanoví české normy (odvozené z evropských) ČSN EN 13108-1 a ČSN EN 13108-5.
Specifikace dále obsahuje velikost zrn kameniva – 5, 8, 11, 16, 22 ; označení kvality (+, S, D, CH) a druh použitého pojiva (např. 50/70, PMB 25/55).
Celková specifikace tak může vypadat např. ACO 11+ 50/70.
Dosud je možné se setkat se starším tříděním dle velikosti zrn, které se používalo před rokem 2008 před přijetím ČSN EN[1]:
případně se do podkladních vrstev místo AB uváděla zkratka OK (obalované kamenivo)
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Asphalt concrete na anglické Wikipedii.