Arge Bám

V dnešním světě je Arge Bám téma, které se stalo aktuálním v různých oblastech společnosti. Od svého dopadu na každodenní životy lidí až po jeho vliv na ekonomiku a politiku se Arge Bám stal základním prvkem, který je dnes třeba brát v úvahu. V průběhu let Arge Bám vyvolal debaty, kontroverze a různé pozice, které poznamenaly způsob, jakým jej vnímáme a jak se k němu vztahujeme. V tomto článku se ponoříme do různých aspektů obklopujících Arge Bám, od jeho původu až po jeho dopad na dnešní společnost, analyzujeme jeho důležitost a důsledky, které má na náš každodenní život.

Arge Bám
Základní informace
Výstavba5. století př. n. l.
Materiáladobe
Poloha
AdresaKermán, ÍránÍrán Írán
Souřadnice
Map
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Arge Bám, persky: ارگ بم, je největší budova z nepálené hlíny na světě. Nachází se ve městě Bam, na jihovýchodě Íránu, v provincii Kerman. Je zapsána v seznamu světového dědictví UNESCO, v rámci položky "Bam a jeho kulturní krajina".[1]

Historie

Původ této obrovské citadely lze vysledovat zpátky do Achaimenovské říše (6. až 4. století př. n. l.). Největší slávu citadela zažila v 7.-11. století, kdy ležela na Hedvábné stezce a byla známa pro výrobu hedvábných a bavlněných oděvů. Celá stavba zaujímá 180 000 metrů čtverečních. Je obklopena 6-7 metrovou zdí o délce 1,8 kilometru. Dne 26. prosince 2003 byla stavba téměř úplně zničena zemětřesením, spolu s mnoha dalšími stavbami v Bamu a jeho okolí. S významnou mezinárodní pomocí íránská vláda stavbu obnovila.

Odkazy

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Arge Bám na Wikimedia Commons

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Arg e Bam na anglické Wikipedii.

  1. Bam and its Cultural Landscape. whc.unesco.org . . Dostupné online. (anglicky)