V tomto článku prozkoumáme téma Arcibiskup canterburský do hloubky, zaměříme se na jeho různé aspekty, jeho význam v dnešní společnosti a jeho význam v průběhu historie. Budeme zkoumat jeho dopad v různých oblastech, od politiky a ekonomiky po kulturu a technologie. Arcibiskup canterburský je téma, které nám nejen umožňuje lépe porozumět světu kolem nás, ale také nás vyzývá, abychom se zamysleli nad naší rolí v něm a zpochybnili svá přesvědčení a přesvědčení. Prostřednictvím vyčerpávající analýzy se snažíme osvětlit téma, které je nejen akademické, ale může mít také hluboké důsledky pro náš každodenní život.
Arcibiskup canterburský je nejvyšší biskup, představený Anglikánské církve, symbolický nejvyšší představitel světové anglikánské komunity a diecézní biskup Canterburské diecéze. Posledním arcibiskupem byl Justin Welby, který byl v pořadí 105. arcibiskupem canterburským.[1] Na funkci rezignoval 12. listopadu 2024, od té doby je post uprázdněn.[2]
Prvním arcibiskupem byl svatý Augustin z Canterbury, který roku 597 založil první anglickou diecézi. Od jeho dob až do 16. století byli arcibiskupové ve spojení se svatým stolcem v Římě a tak obdrželi pallium. V období anglické reformace došlo k odluce církve v Anglii z vlivu papeže a Římskokatolické církve. Tato odluka měla zpočátku přechodný charakter, ale postupně došlo k trvalému oddělení obou církví a ustavení nezávislosti Anglikánské církve.
Ve středověku existovaly různé variace nominace na pozici arcibiskupa a biskupů. V některých případech byl volen sborem kanovníků Canterburské katedrály, jmenován králem nebo papežem. Od dob reformace Anglikánská církev získala statut státní církve a výběrem arcibiskupa je zákonem pověřen panovník. V současnosti je jmenován předsedou vlády ve jménu panovníka a je vybírán ze seznamu dvou kandidátů navržených Královskou nominační komisí.
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Archbishop of Canterbury na anglické Wikipedii.