Dnes je Alkalická fosfatáza velmi aktuální a zajímavé téma pro velké množství lidí na celém světě. Jeho dopad a význam pokrývají různé aspekty každodenního života, od technologie po politiku, včetně kultury a zdraví. V tomto článku důkladně prozkoumáme Alkalická fosfatáza a analyzujeme jeho vliv na dnešní společnost. Ponoříme se do jeho příčin, důsledků a možných řešení s cílem poskytnout ucelenou a objektivní vizi tohoto velmi aktuálního tématu. Alkalická fosfatáza je bezpochyby téma, které nenechává nikoho lhostejným a zaslouží si veškerou naši pozornost a zamyšlení.
Alkalická fosfatáza (ALP, AP, EC 3.1.3.1) je enzym, který patří mezi hydrolázy. Odstraňuje fosfátovou skupinu na 5- a 3- pozici u mnoha typů molekul včetně nukleotidů, proteinů a alkaloidů. Proces odstranění fosfátové skupiny se nazývá defosforylace.
Někdy je GPI-vázaná na membránu.[1]
Alkalická fosfatáza se vyskytuje u člověka ve všech tkáních celého těla, ale je koncentrována zejména v játrech, žlučovodu, ledvině, kostech a v placentě.
Normální hodnoty alkalické fosfatázy v krvi člověka:)[3]
v krevní plazmě: 30-150 U/l
Alkalická fosfatáza má široké využití v molekulární biologii, protože DNA má fosfátovou skupinu umístěnou právě na 5´ uhlíku deoxyribózy. Odstranění fosfátové skupiny zabrání navázání 5' konce k 3' konci druhé molekuly.
Alkalická fosfatáza má také využití v imunochemii (imunohistochemii).
V molekulární biologii se pro alkalickou fosfatázu používají následující substráty: