Ad usum Delphini

V dnešním světě se Ad usum Delphini stal neustále aktuálním tématem v různých oblastech společnosti. Význam Ad usum Delphini se odráží v jeho dopadu na každodenní život lidí a také na jeho vlivu na rozhodování na politické, ekonomické a sociální úrovni. Od svého historického původu až po dnešní vývoj byl Ad usum Delphini předmětem studia, debat a úvah po celém světě. V tomto článku se budeme zabývat různými aspekty souvisejícími s Ad usum Delphini s cílem analyzovat jeho význam, jeho důsledky a jeho relevanci dnes.

Portrét následníka trůnu Ludvíka z roku 1697.

Ad usum Delphini (Pro potřebu dauphina) bylo označení 64 svazků čítanky antické literatury, které nechal francouzský král Ludvík XIV. vydat pro následníka trůnu (francouzský titul dauphin) Ludvíka. Král si přál, aby byl jeho syn vzdělaný v klasických dílech, zároveň se však obával, aby otevřené vylíčení tehdejších drsných mravů nenarušilo jeho křesťanskou výchovu. Proto byli princův vychovatel Charles de Sainte-Maure, vévoda Montausier a akademik Pierre Daniel Huet pověřeni, aby vybrali vhodné poučné pasáže a odstranili z nich všechny drastické, dvojsmyslné či erotické momenty. Takto upravena byla díla Homéra, Ovidia, Plauta, Racina a dalších autorů. Proto se výraz ad usum Delphini dosud používá pro texty cenzurované nebo vůbec přehnaně eufemistické.

V anglicky mluvících zemích se používá také výraz bowdlerize podle Thomase Bowdlera, který v roce 1807 vydal knihu The Family Shakspeare, v níž je z Shakespearových her vypuštěno všechno, co bylo tehdy pokládáno za neslušné.

Externí odkazy