Adéla Normandská (912–962)

V dnešním světě je Adéla Normandská (912–962) relevantním tématem a stále více zajímá širokou škálu lidí. Ať už jde o každodenní život, politiku, technologii nebo jakoukoli jinou oblast, Adéla Normandská (912–962) hraje zásadní roli ve způsobu, jakým žijeme a jak se vyvíjí naše prostředí. Jak společnost postupuje a mění se okolnosti, je nezbytné zůstat informován a uvažovat o Adéla Normandská (912–962), a to jak v jeho současném kontextu, tak v jeho historickém významu. V tomto článku se ponoříme do fascinujícího světa Adéla Normandská (912–962) a prozkoumáme jeho různé aspekty a důsledky pro náš každodenní život.

Adéla Normandská
vévodkyně akvitánská a hraběnka z Poitiers
Narození912
Rouen
Úmrtí14. října 962
ManželVilém III. Akvitánský
PotomciVilém IV. Akvitánský
Adéla Akvitánská
DynastieNormanská dynastie
OtecRollo
MatkaPoppa z Bayeux
PříbuzníVilém I. Normandský[1] (bratr)
Hedvika Francouzská, Robert II. Francouzský[1] a Gisela Francouzská (vnoučata)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Adéla Normandská, rozená Gerloc nebo Geirlaug (francouzsky Adèle de Normandie, † 14. října 962) byla akvitánská vévodkyně a hraběnka z Poitiers z Normanské dynastie.

Život

Narodila se jako dcera vikinského vůdce Rolla, kterému se podařilo roku 911 získat od krále Karla Prosťáčka pro sebe a své muže území okolo Rouenu a Poppy, dcery Berengara z Neustrie. Pokřtěna byla v roce 912 v Rouenu jako Adéla.

V roce 935 byla provdána za Viléma zvaného Koudelová hlava, budoucího akvitánského vévodu. Kolem roku 936 se založila klášter Svaté Trojice v Poitiers, fundaci potvrdil roku 963 král Lothar.[2]

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gerloc na anglické Wikipedii.

  1. a b Kindred Britain.
  2. www.data.bnf.fr