Castanea mollissimaVšechny poznatky, které lidé za staletí nashromáždili o Castanea mollissima , jsou nyní k dispozici na internetu a my jsme je pro vás shromáždili a uspořádali co nejpřístupnějším způsobem. Chceme, abyste měli rychlý a efektivní přístup ke všem informacím o Castanea mollissima , které chcete vědět, aby vaše zkušenost byla příjemná a abyste měli pocit, že jste skutečně našli informace o Castanea mollissima , které jste hledali.

Pro dosažení našich cílů jsme se snažili nejen získat co nejaktuálnější, nejsrozumitelnější a nejpravdivější informace o Castanea mollissima , ale dbali jsme také na to, aby design, čitelnost, rychlost načítání a použitelnost stránky byly co nejpříjemnější, abyste se mohli soustředit na to podstatné, znát všechny dostupné údaje a informace o Castanea mollissima , aniž byste se museli starat o cokoli dalšího, o to jsme se již postarali za vás. Doufáme, že jsme dosáhli svého cíle a že jste našli informace, které jste chtěli o Castanea mollissima . Proto vás vítáme a vyzýváme, abyste si i nadále užívali používání scientiacs.com.

ínský katan
Castanea mollissima.jpg
Vdecká klasifikace Upravit
Království: Plantae
Clade : Tracheofyty
Clade : Krytosemenné rostliny
Clade : Eudicots
Clade : Rosidy
Objednat: Fagales
Rodina: Fagaceae
Rod: Castanea
Druh:
C. mollissima
Binomické jméno
Castanea mollissima
ínské katany, peené
Nutriní hodnota na 100 g (3,5 oz)
Energie 1 000 kJ (240 kcal)
52,36 g
1,19 g
Nasycený 0,175 g
Mononenasycené 0,620 g
Polynenasycené 0,307 g
4,48 g
Tryptofan 0,052 g
Threonin 0,178 g
Isoleucin 0,167 g
Leucin 0,276 g
Lysin 0,243 g
Methionin 0,108 g
Cystine 0,117 g
Fenylalanin 0,203 g
Tyrosin 0,134 g
Valine 0,235 g
Arginin 0,459 g
Histidin 0,129 g
Alanin 0,213 g
Kyselina asparagová 0,909 g
Kyselina glutamová 0,573 g
Glycin 0,196 g
Prolin 0,172 g
Serine 0,196 g
Vitamíny Mnoství % DV
Vitamin A ekv.
0%
0 g
Thiamin (B 1 )
13%
0,150 mg
Riboflavin (B 2 )
8%
0,090 mg
Niacin (B 3 )
10%
1 500 mg
Kyselina pantothenová (B 5 )
12%
0,592 mg
Vitamin B 6
34%
0,437 mg
Kyselina listová (B 9 )
18%
72 g
Vitamin B 12
0%
0,00 g
Vitamín C
46%
38,4 mg
Minerály Mnoství % DV
Vápník
2%
19 mg
M
19%
0,387 mg
ehlika
12%
1,50 mg
Hoík
25%
90 mg
Mangan
81%
1,708 mg
Fosfor
15%
102 mg
Draslík
10%
477 mg
Sodík
0%
4 mg
Zinek
10%
0,93 mg
Ostatní sloky Mnoství
Voda 40,20 g

Procenta jsou zhruba aproximována pomocí amerických doporuení pro dosplé.
Zdroj: USDA FoodData Central

Castanea mollissima ( ían : ; pinyin : bnlì ), také známý jako ínský katan , je lenem rodiny Fagaceae a je druhem katanu pvodem z íny , Tchaj-wanu a Koreje .

Popis

Je to listnatý strom dorstající do výky 20 m se irokou korunou. Tyto listy jsou stídavé, jednoduchý, 10-22 cm dlouhé a 4.5-8 cm iroký, s ozubeným okrajem. Tyto kvtiny jsou produkovány v jehnd 4-20 cm dlouhé, s samiích kvt na spodní ásti koika a psi na odpoinku. Ovoce je hust ostnatý cupule prmr 4-8 cm, obsahující dva nebo ti lesklé hndé oechy ; na divokých stromech mají prmr 23 cm. Vdecký název mollissima je odvozen od jemn plísových výhonk a mladých list.

Taxonomie

Synonyma: Castanea bungeana Blume; C. duclouxii Dode; C. fargesii Dode; C. formosana (Hayata) Hayata; C. hupehensis Dode; C. mollissima var. pendula XY Zhou & ZD Zhou; C. sativa Miller var. formosana Hayata; C. sativa var. mollissima (Blume) Pampanini; C. vulgaris Lamarck var. yunnanensis Franchet.

Ve Vietnamu , ínský katan ( Vietnamese language : Klobouk DE , Tay jazyk : Mac Lich ), které jsou pstovány v Trung Khanh tvrti, Cao Bang provincie mají nejvyí kvalitu s 03.03.-04.5.% glukózy , 43.36- 46.47% glucid , 1,16-2% lipid , 3,12 - 3,62% bílkovin analyzovaných vietnamským národním institutem pro výzkum zeleniny a ovoce v roce 1999.

Rozíení a stanovit

Katan ínský se ve východní Asii pstuje po tisíciletí a jeho pesný pvodní rozsah nelze urit. V provinciích Anhui , Fujian , Gansu , Guangdong , Guangxi , Guizhou , Hebei , Henan , Hubei , Hunan , Jiangsu , Jiangxi , Liaoning , Nei Mongol , Qinghai , Shaanxi , Shandong , Shanxi , Sichuan , Xizang , Yunnan , a Zhejiang , a také na Tchaj-wan a Koreu . Roste blízko hladiny moe na severu svého rozsahu a v nadmoských výkách a 2800 m na jihu rozsahu. Tento druh preferuje plné slunce a kyselou, hlinitou pdu a má stední rychlost rstu.

Ekologie

Kdy se pstuje v blízkosti jiných druh katanu (vetn japonského katanu , C. crenata ; amerického katanu , C. dentata ; a sladkého katanu , C. sativa ), ínský katan s nimi snadno opyluje a vytváí hybridy .

ínské katany se vyvinuly po dlouhou dobu v koexistenci s krovou plísovou chorobou katanové plíse ( Cryphonectria parasitica , díve Endothia parasitica ) a vyvinuly si velmi úspnou odolnost vi plísni, pravdpodobn více ne jakýkoli jiný druh katanu, take e i kdy není imunní, pi infikování obvykle nezpsobuje nic meního ne pokození. Je dleité si uvdomit, e ínské katany se znan lií v odolnosti vi plísním. Nkteí jedinci jsou docela náchylní, zatímco jiní jsou vi této nemoci v zásad imunní. Japonský katan je také pomrn odolný vi plísni, s evropským katanem o nco mén. V 90. letech 19. století byly do Spojených stát dováeny ínské a japonské katany s úmyslem vyuít je jako ovocné stromy kvli jejich malé kompaktní velikosti ve srovnání s americkým katanem. Výsledky byly bohuel katastrofální, protoe dováené asijské druhy zpsobily plíse, vi které C. dentata postrádala jakýkoli odpor. Nemoc byla poprvé zaznamenána na strom v zoo v Bronxu v roce 1904 a rychle se vymkla kontrole a pustoila americké katany. Bhem 30 let v jejich rodném dosahu nezstal prakticky ádný. V Severní Americe byl vyvíjen aktivní program kíení ínských a amerických katan, aby se pokusily maximalizovat rzné ádoucí vlastnosti amerického katanu, jako je vtí vzrst, vtí oechová sladkost, a zárove izolovat a nést odpor plísní od ían. Katan.

Pouití

Oechy jsou jedlé a strom je iroce pstován ve východní Asii ; pro produkci oech bylo vybráno pes 300 kultivar, které jsou dále rozdleny do pti hlavních regionálních skupin: severní, údolí eky Jang-c'-iang , S' - chuan a Kuej - ou , jiní a jihozápadní. Krom toho je katan Dandong (patící k japonskému katanu - Castanea crenata ) hlavním kultivarem v provincii Liaoning . Nkteré kultivary, jako napíklad Kuling, Meiling a Nanking, mají velké oechy a do prmru 4 cm. Oechy jsou sladké a nkteí si myslí, e mají nejlepí chu jakéhokoli katanu, i kdy jiní tvrdí, e nejsou tak dobí jako americký katan . Oechy také poskytují významný zdroj potravy pro divokou zv .

Reference

Citace

Zdroje

externí odkazy

Opiniones de nuestros usuarios

Rudolf Stehlík

Potěšilo mě, že jsem našel tento článek o Castanea mollissima .

Albert Zelenka

Pro ty, jako jsem já, kteří hledají informace o Castanea mollissima , je to velmi dobrá volba.

Igor Navrátil

Tento článek o Castanea mollissima mě zaujal, připadá mi zvláštní, jak dobře jsou slova změřena, je jako...elegantní.