V dnešní době je Židé v amerických zemích tématem, které v moderní společnosti získalo velký význam. Jak čas postupuje, mnoho lidí se o toto téma zajímá a chtějí se mu věnovat hlouběji. A není divu, vždyť Židé v amerických zemích vzbuzuje zvědavost a zájem širokého spektra lidí, od odborníků v oboru až po ty, kteří jen hledají informace. Proto se v tomto článku ponoříme do vzrušujícího světa Židé v amerických zemích, prozkoumáme jeho různé aspekty a analyzujeme jeho dnešní dopad. Tento článek bude bezpochyby sloužit jako výchozí bod pro ty, kteří se chtějí o Židé v amerických zemích dozvědět více a ponořit se do jeho fascinujícího vesmíru.
Židovská populace na Americkém kontinentu tvoří zhruba 45% celosvětového židovstva. Hlavní podíl na tom mají Spojené státy americké, jejich židovská komunita je největší na světě (samozřejmě po Izraeli). Z deseti početně největších židovských komunit na světě se pak v Americe nacházejí čtyři (Spojené státy, Kanada, Argentina a Brazílie).[1]
Americké země se staly cílem židovské migrace během uplynulých staletí. První emigranti do Ameriky přišli s evropskými kolonizacemi a od té doby Židé na tento kontinent migrovali jak z politických, tak z ekonomických důvodů.
Každá z jednotlivých zemí má svoji vlastní zvláštní historii a charakter. Díky náboženské svobodě se zde formovaly i nové denominace judaismu. Klasickým příkladem jsou Spojené státy, jejichž přistěhovalci se po příjezdu náboženskými doktrínami nezatěžovali a převládající dobrodružný duch následně umožnil zavedení náboženských reforem.
Převažují Aškenázové, jejichž významné komunity se nacházejí ve Spojených státech (5-6 milionů), v Kanadě (přibližně 240 tisíc) a v Argentině (200 tisíc). Významné sefardské komunity se nacházejí ve Spojených státech (50-80 tisíc), v Kanadě (30-60 tisíc), v Brazílii (20-60 tisíc), na Kubě (necelých 5 tisíc) a v Mexiku.
Zdroj dat: American Jewish Committee Archives Archivováno 4. 8. 2019 na Wayback Machine. (rok 2005)
a CIA - World Factbook, 2007 Archivováno 12. 8. 2008 na Wayback Machine.
b uváděno v promilích (počet Židů na 1000 obyvatel)
Uvedená data jsou přibližná a liší se v závislosti na jednotlivých průzkumech.[2][3][4][5][6][7]