Šibeničník

V dnešním světě je Šibeničník tématem, které upoutalo pozornost milionů lidí po celém světě. Od svého vzniku Šibeničník vyvolal neustálou diskusi a byl předmětem studia a výzkumu odborníků v různých oblastech. Tento fenomén významně ovlivnil společnost a změnil způsob, jakým lidé interagují, konzumují informace a navazují na svět kolem sebe. V tomto článku důkladně prozkoumáme dopad Šibeničník a analyzujeme jeho vliv na různé aspekty moderního života.

Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Přírodní rezervace
Šibeničník
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Pohled ze severní části rezervace na část jižní
Pohled ze severní části rezervace na část jižní
Základní informace
Vyhlášení10. května 1946
VyhlásilSpráva CHKO Pálava
Nadm. výška200–238 m n. m.
Rozloha3,89 ha[1][2]
Poloha
StátČeskoČesko Česko
KrajJihomoravský
OkresBřeclav
UmístěníMikulov
Souřadnice
Šibeničník
Šibeničník
Další informace
Kód434
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní rezervace v Česku

Šibeničník je přírodní rezervace jižně od obce Mikulov v okrese Břeclav. Správu vykonává Správa CHKO Pálava.

Důvodem ochrany jsou přirozená a polopřirozená stepní a lesostepní společenstva na vystupujícím útesu jurského vápence s výskytem vzácných a ohrožených druhů rostlin a živočichů.

Flóra

V letech 1992–2002 bylo na lokalitě zjištěno asi 250 druhů a poddruhů cévnatých rostlin. Roste zde 23 zvláště chráněných druhů rostlin, např. devaterka rozprostřená (Fumana procumbens), divizna brunátná (Verbascum phoeniceum), hlaváček jarní (Adonis vernalis), kavyl Ivanův (Stipa pennata), kavyl sličný (Stipa pulcherrima), koniklec velkokvětý (Pulsatilla grandis), kosatec nízký (Iris pumila), koulenka prodloužená (Globularia bisnagarica), kozinec rakouský (Astragalus austriacus), kozinec vičencovitý (Astragalus onobrychis), len tenkolistý (Linum tenuifolium), lomikámen trojprstý (Saxifraga tridactylites), oman oko Kristovo (Inula oculus-christi), ožanka horská (Teucrium scorodonia), pryskyřník ilyrský (Ranunculus illyricus), sesel pestrý (Seseli pallasii), sinokvět měkký (Jurinea mollis), večernice smutná (Hesperis tristis), violka obojetná (Viola ambigua), zlatovlásek obecný (Aster linosyris), zvonek sibiřský (Campanula sibirica). PR Šibeničník je jedinou lokalitou z celých Pavlovských vrchů, kde se vyskytuje pryšec sivý menší (Euphorbia seguieriana subsp. minor) a řebříček štětinolistý (Achillea setacea).[3]

Fauna

V roce 2011 bylo v rezervaci nalezeno 17 druhů měkkýšů (17 druhů suchozemských plžů); mezi nimi i kriticky ohrožený druh drobnička žebernatá (Truncatellina costulata).[4]

Odkazy

Reference

  1. Otevřená data AOPK ČR. Dostupné online. .
  2. Nationally designated areas (CDDA). Dostupné online. .
  3. Informační tabule u PR
  4. Novák J. & Novák M. (2013). "Nález drobničky žebernaté Truncatellina costulata (Nilsson, 1822) v PR Šibeničník u Mikulova. ". Malacologica Bohemoslovaca 12: 14–16. PDF.

Související články

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Šibeničník na Wikimedia Commons