Šebestián (probošt)

V dnešním článku budeme hovořit o Šebestián (probošt), tématu, které v poslední době nepochybně vyvolalo zájem a kontroverzi. Šebestián (probošt) je téma, které zaujalo pozornost odborníků i laické veřejnosti, protože ovlivňuje různé aspekty našeho každodenního života. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty Šebestián (probošt), od jeho historie a vývoje až po jeho dopad na dnešní společnost. Kromě toho prozkoumáme možná řešení a alternativy k řešení problémů spojených s Šebestián (probošt). Nakonec se podíváme na to, jak Šebestián (probošt) ovlivnil dnešní svět a co můžeme očekávat v budoucnu.

Jeho proboštská Milost
Šebestián
5. probošt litoměřický
Církevřímskokatolické
Diecézepražská
Období služby11391146
PředchůdceBeneda
NástupceHroznata
Osobní údaje
Datum úmrtí1146
Místo úmrtíČeské království
Povolánířímskokatolický duchovní
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Šebestián byl původně dvorním kaplanem u pražského knížecího dvora. Roku 1139 se stal v pořadí 5. proboštem kapituly sv. Štěpána v Litoměřicích.

Život

Karel Jaromír Erben sice uvádí Šebestiána jako litoměřického děkana, ale dignita kapitulní děkanství (děkan kapituly) byla založena až 200 let po smrti Šebestiánově. Ohledně Šebestiánova působení u pražského knížecího stolce panuje domněnka, že původně byl pražským kanovníkem, avšak po příjezdu papežského legáta kardinála Guida v roce 1142 ztratil prebendu, protože byl „laik a ženatý“. Legát Guido – budoucí papež Celestýn II. – totiž přicestoval do Českých zemí z důvodu prosazení kněžského celibátu. Po pravděpodobném pokání byl Šebestián vysvěcen na kněze a stal se litoměřickým proboštem. Existuje také listina, která jej uvádí jako svědka mezi lety 11461148. Za rok úmrtí se však většinou považuje rok 1146.

Odkazy

Literatura

Externí odkazy

Předchůdce:
probošt Beneda
Znak z doby nástupu 5. probošt litoměřické kapituly
11391146
Znak z doby konce vlády Nástupce:
probošt Hroznata