Řeholní jméno

V tomto článku se ponoříme do fascinujícího světa Řeholní jméno, prozkoumáme jeho původ, jeho dopad na společnost a jeho význam dnes. Od starověku hraje Řeholní jméno klíčovou roli v životech lidských bytostí a ovlivňuje vše od kulturních po technologické aspekty. Během několika následujících řádků budeme do hloubky analyzovat všechny aspekty související s Řeholní jméno, odhalíme jeho záhady, demystifikujeme mylné představy a zdůrazníme jeho důležitost v současném světě. Od svých prvních zmínek v historii až po přítomnost v dnešní globalizované společnosti zanechala Řeholní jméno nesmazatelnou stopu v životech lidí všech věkových kategorií a kultur a stala se tématem všeobecného zájmu.

Řeholní, neboli mnišské jméno je takové, které si nositel vybral při vstupu do řehole (kláštera, monastýru), nebo mu bylo přiděleno. Podobné označení církevní jméno, může označovat křestní jméno jako takové, které nositeli bylo vybráno rodiči, nebo si jej při křtu v dospělosti vybral sám.

Nové jméno si vybírají při vstupu do kláštera všichni mniši ve východním křesťanství, při nástupu do úřadu římští papežové, v katolické církvi si při biřmování věřící také vybírají biřmovací jméno či jména.

Náboženská jména existují i v protestantismu, judaismu, buddhismu, taoismu a dalších církvích.

Křesťanství

Katolická církev

Kardinál Dominik Duka, občanským jménem Jaroslav Václav Duka

V římskokatolické církvi se užívá řeholní jméno v některých řádech (např. u premonstrátů či františkánů, např. dominikán kardinál Dominik Duka, občanským jménem Jaroslav Václav). Ve východních katolických církvích si všichni mniši volí své řeholní (mnišské) jméno.

Papež si většinou při nástupu do úřadu volí papežské jméno (např. Jan Pavel II., vlastním jménem Karol Wojtyla).

Pravoslaví

Archimandrita Marek (Krupica), občanským jménem Martin Krupica, pravoslavní mniši následně příjmení uvádějí v závorce za mnišským jménem

Pravoslavní mniši si vždy volí mnišské jméno, které se může shodovat s jejich občanským křestním jménem, ale nemusí (např. Marek (Krupica), vlastním jménem Martin, arcibiskup Michal (Dandár), občanským jménem Michal).

Protestantismus

V protestantismu se udílí církevní jméno při křtu.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Religious name na anglické Wikipedii.

Související články