V tomto článku se bude téma Časopisy pro ženy zabývat z různých úhlů pohledu s cílem ponořit se do jeho důležitosti a relevance v dnešní společnosti. Časopisy pro ženy je předmětem zájmu a debat v různých oblastech znalostí a jeho vliv je pociťován v různých aspektech každodenního života. V celém článku budou zkoumány různé výzkumy a svědectví, která osvětlí Časopisy pro ženy a poskytnou čtenáři širší a podrobnější pochopení tohoto tématu. Kromě toho budou analyzovány různé přístupy a názory na Časopisy pro ženy s cílem obohatit panorama a představit globální vizi jeho rozsahu a dopadu.
Časopisy pro ženy jsou periodické publikace pro ženy, všeobecné, společenské, politické, osvětové, populárně vědecké, oborové nebo lifestylové. Bývají bohatě ilustrovány. Jsou zaměřeny na cílovou skupinu dívek a žen, čtou je však také muži.
V českých zemích sahá historie vývoje od časopiseckých příloh pro ženy k samostatným dámským časopisům do druhé poloviny 19. století, kdy se rozvíjely první ženské spolky. Až do té doby šlechtičny a bohaté měšťanské (vzdělané) ženy odebíraly časopisy rakouské, německé, francouzské či anglické.
Magazíny vydávané v českých zemích se většinou orientovaly na ženskou emancipaci, česky psané na národní uvědomění, zbožnost a aktuality v české společnosti, rozvíjeni vzdělání, přinášely praktické rady o hospodaření a vedení domácnosti, zejména o vaření, odívání, výchově a vzdělávání dětí, a dále společenské a kulturní aktuality.
Cizí, čtené v českých zemích před rokem 1879:
České z let 1879–1940
České prvorepublikové od roku 1919 až protektorátní:
Po druhé světové válce