Éléonore Desmier d'Olbreuse

V současnosti je Éléonore Desmier d'Olbreuse tématem, které přitahuje pozornost mnoha lidí po celém světě. Od svého dopadu na společnost až po jeho dopady na osobní úrovni, Éléonore Desmier d'Olbreuse je téma, které nenechává nikoho lhostejným. V průběhu historie byl Éléonore Desmier d'Olbreuse předmětem debat a kontroverzí, generoval smíšené názory a smíšené emoce. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty Éléonore Desmier d'Olbreuse, od jeho vzniku až po jeho dnešní vývoj, s cílem poskytnout komplexní pohled na toto téma, které je dnes tak aktuální.

Éléonore Desmier d'Olbreuse
brunšvicko-lüneburská vévodkyně
sasko-lauenburská vévodkyně
Portrét
Narození3. ledna 1639
zámek Olbreuse, Deux-Sèvres
Úmrtí5. února 1722 (83 let)
zámek Celle, Celle
ManželJiří Vilém Brunšvicko-Lüneburský
PotomciŽofie Dorotea z Celle
OtecAlexandre Desmier d'Olbreuse
MatkaJacquette Poussard du Bas-Vandré et de Saint-Marc
PříbuzníJiří I. Britský (zeť)
Fridrich Vilém I. Pruský (prazeť)

Jiří II. Britský[1] a Žofie Dorotea Hannoverská (vnoučata)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Éléonore Desmier d'Olbreuse (3. ledna 1639, Deux-Sèvres, Francouzské království5. února 1722, Celle, Prusko) byla francouzská šlechtična. Sňatkem s Jiřím Vilémem Brunšvicko-Lüneburským se stala Brunšvicko-lüneburskou vévodkyní a byla též matkou Žofie Dorotey z Celle, manželky krále Jiřího I.

Život

Éléonore Desmier d'Olbreuse se narodila na zámku Olbreuse v Deux-Sèvres u Niortu ve Francii do hugenotské rodiny nižší šlechty. Jejími rodiči byli Alexandre Desmier d'Olbreuse a Jacquette Poussard du Bas-Vandré et de Saint-Marc. Éléonore přišla k panovnickému dvoru v Paříži jako dvorní dáma Marie de la Tour d'Auvergne, vévodkyně z Thouars, jejíž syn se v roce 1648 oženil s Emilií Hesensko-Kasselskou, dcerou lankraběte Viléma V. Hesensko-Kasselského.

V zimě 1664 Éléonore doprovázela vévodkyni z Thouars na návštěvu jejího syna v Kasselu. Tam se krásná Éléonore setkala se svobodným vévodou Jiřím Vilémem Brunšvicko-Lüneburským, který se do ní okamžitě zamiloval.

Éléonore se stala jeho milenkou a obdržela titul Lady z Harburgu. V roce 1666 se narodilo jejich jediné dítě, dcera Žofie Dorotea. V roce 1674 bylo dítě legitimizováno a Éléonore se stala vévodkyní z Wilhelmsburgu. O dva roky později se pár konečně mohl vzít. Manželství bylo šťastné.

V roce 1682 se jejich dcera z dynastických důvodů provdala za svého bratrance Jiřího Ludvíka, syna Arnošta Augusta Brunšvicko-Lüneburského, Éléonořina švagra. Manželství bylo katastrofální. Manžel Žofii Doroteu nakonec uvěznil na zámku Ahlden, kde zůstala po zbytek života. Během posledních let svého života se Éléonore starala o svou dceru a snažila se dosáhnout jejího propuštění, bez úspěchu.

Éléonore Desmier d'Olbreuse zemřela 5. února 1722 téměř slepá, v Celle. Ve své vůli se zmínila o 342 osobách.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Éléonore Desmier d'Olbreuse na anglické Wikipedii.

  1. Kindred Britain.

Externí odkazy

Brunšvicko-lüneburská vévodkyně
Předchůdce:
Žofie Dorotea Šlesvicko-Holštýnsko-Sonderbursko-Glücksburská
16761705
Éléonore Desmier d'Olbreuse
Nástupce:
Karolina z Ansbachu
Sasko-Lauenburská vévodkyně
Předchůdce:
Hedvika Falcko-Sulzbašská
16891705
Éléonore Desmier d'Olbreuse
Nástupce:
Karolina z Ansbachu